Prawo budowlane — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Niezależnie od tego, czy chcemy rozpocząć budowę jakiegoś budynku, zmienić sposób użytkowania obiektu czy też go wyburzyć, obowiązuje nas prawo budowlane. Niestety, niektóre fragmenty tych praw zmienią się nawet kilka razy w roku. Minimalistyczna zmiana może stanowić dla nas duży problem, dlatego warto zaznajomić się z aktualnymi prawami przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.

Rozpoczęcie budowy, a prawo budowlane

Według tego prawa w momencie, gdy rozpoczynamy pracę przygotowawcze na danym terenie, przekłada się to na rozpoczęcia budowy. Czyli, nawet jeśli dopiero zaczynamy tworzyć wytyczne geodezyjne w tym obiekcie, następuje rozpoczęcie budowy. Warto pamiętać również o tym, że tego typu pracę mogą być wykonywane na danym obszarze, który obejmuje pozwolenie na budowę. Podjęcie działań nieuprzedzonych wcześniejszym uzyskaniem zgody na ich wykonywanie może skutkować wysoką karą finansową. Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ.

Co zrobić, gdy chcemy zmienić sposób użytkowania obiektu?

W przypadku kiedy podjęcie działań budowlanych może skutkować, np.:

  • uszczerbkiem na zdrowiu
  • zagrożeniem pożarowym
  • zagrożeniem powodziowym

następuje zmiana sposobu użytkowania obiektu. Oczywiście wszelkie zmiany muszą zostać przez nas zgłoszone do administracji architektoniczno-budowlanej. W tego typu zgłoszeni musi znaleźć się informacja o obecnym i planowanym funkcjonowaniu obiektu.

Rozbiórka obiektu

W przypadku budynków poniżej 8 metrów wysokości, które nie znajdują się bliżej niż 4 metry od granicy naszej działki, możemy rozebrać je, dokonując jedynie zgłoszenia. Nie musimy posiadać pozwolenia na ich rozbiórkę całościową lub częściową. W przypadku wyższych budowli konieczne jest wcześniejsze otrzymanie upoważnienia.

Comments are closed.