Biuro rachunkowe lepsze od księgowości wewnętrznej?

W przypadku dużych przedsiębiorstw, prężnie rozwijających się, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego działu księgowości. Mniejsze firmy mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu, wybierając zewnętrzne biuro rachunkowe, które zaoferuje usługi finansowo-księgowe i doradztwo podatkowe. Obecnie nie trzeba nawet osobiście jeździć do biura, gdyż niemalże wszystkie formalności można załatwić przez Internet czy po prostu telefonicznie.

Dlaczego wybierając usługi księgowości i doradztwa podatkowego, warto postawić na profesjonalne biuro rachunkowe?

Księgowość wewnętrzna ma wiele zalet, ale też sporo wad, których należy być świadomym. W wielu przypadkach bardziej opłacalne dla firmy będzie korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Pracuje w nim sztab wyspecjalizowanych i doświadczonych osób, które zapewnią ciągłość pracy, nawet w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych ewentualności. Można mieć pewność co do tego, że biuro rachunkowe zawsze będzie dobrze zorganizowane i przygotowane. Różnie z tym bywa w przypadku własnego działu księgowości – wystarczy, że księgowa się rozchoruje, a będzie to skutkowało przestojami w sprawach związanych z księgowością, kadrami i płacami. Kolejną kwestią jest to, że za wszelkie błędy zatrudnionego księgowego odpowiedzialność ponosi firma, można jedynie obciążyć pracownika do trzykrotności jego wynagrodzenia. Z kolei biuro rachunkowe ma wykupioną polisę OC, dzięki czemu klient może otrzymać odszkodowanie, bo odpowiedzialność za pomyłki zapisana jest w umowie. Ryzyko wystąpienia uchybień jest jednak stosunkowo niewielkie, bo w biurze rachunkowym procują doświadczeni eksperci, którzy czuwają nad prawidłowością wykonywanych rozliczeń.

Co przemawia na korzyść współpracy z biurem rachunkowym?

Powierzenie księgowości zewnętrznej firmie Pwc sprawia, że przedsiębiorca ma więcej czasu na skupienie się na rozwoju swojego biznesu, czyli na maksymalizowanie zysków. Nie można tego powiedzieć o księgowości wewnętrznej, której pracę trzeba cały czas nadzorować. W przypadku biura rachunkowego można mówić o stałym dostępie do ekspertów, dopasowaniu oferty do potrzeb i oczekiwań prowadzonej działalności. Możliwe jest także samodzielne sprawdzanie firmowej dokumentacji i to bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie i miejscu. Profesjonaliści wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu mogą świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Biuro rachunkowe podąża za trendami i dostosowuje swoje działania do aktualnych przepisów prawa. Korzysta z systemów wspierających działalność operacyjną klienta.

Comments are closed.