Skład sektora fintech

Fintech jest pojęciem związanym z wdrażaniem nowoczesnych technologii, które bazują na strefie online i są wykorzystywane głównie w finansowych sektorach. Z rozwiązań tego typu korzysta coraz więcej firm, które stawiają na innowacyjne i sprawnie działające aspekty.

Sektory fintech i pojęcie start-upów

Sektory fintech obejmują głównie:

  • bankowość online i aspekty mobilne,
  • obsługę płatności online, np. Blik, Paypal,
  • pożyczki online, np. Wonga, Vivus,
  • analizę danych i ich przechowywanie (BIK, Bloomberg),
  • kwestie komunikacyjne bazujące na płatnościach (Uber),
  • aplikacje stosowane w celu optymalizacji wydatków domowych i mobilne płatności (Android Pay, Apple Pay),
  • kantory internetowe, np. Walutomat, Cinkciarz,
  • platformy aukcyjne i porównywarki internetowe, np. e-bay, Allegro, Olx,
  • pożyczki peer-to-peer,
  • przedsiębiorstwa bazujące na rozwiązaniach blockchain (inPay).

Pamiętać należy, że definicja start-upów nie powinna być stosowana zamiennie z fintechami, gdyż dotyczy ona zazwyczaj innych kwestii. Start-up jest firmą, która dopiero rozpoczyna działalność i często poszukuje dofinansowania. W tym aspekcie należy podkreślić, że nie każdy start-u jest fintechem i na odwrót.

Przykładowo duże banki, które od lat działają na rynku, nie są start-upami, jednakże jeśli stosują nowoczesne usługi finansowo-techniczne, odnoszą się do definicji fintechu.

Fintech w naszym kraju

Okazuje się, że coraz więcej osób i firm korzysta z nowoczesnych rozwiązań, jakie daje fintech. Banki polskie z powodzeniem rozwijają sektor fintechu w swojej branży, co pozwala stosować całkiem nowe opcje, które mają za zadanie spełnić oczekiwania klientów.

Już od kilku lat dochodzi do prężnego rozwoju fintechu w dziedzinie finansowej w naszym kraju. Coraz chętniej bazujemy na strefie online, co pozwala szybko wykonać określone czynności bez wychodzenia z domu. Można zatem stwierdzić, że w Polsce fintech ma się całkiem dobrze, ale cały czas się rozwija i dociera do wielu odbiorców. Mimo, że jest dosyć młodym segmentem na rynku, zyskał spore uznanie nie tylko przedsiębiorców, ale także osób prywatnych, które poruszają się w strefie online bardzo sprawnie.

Podsumowując, sektorów fintech w naszym kraju jest bardzo dużo. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy prężny wzrost zainteresowania usługami online, stąd coraz większe wymagania odbiorców, jak i firm prowadzących swoje działalności za pomocą Internetu. Innowacyjne technologie pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale także koszty.

Comments are closed.